Norsk Supporterallianse (NSA) er en interesseorganisasjon for supporterklubbene til norske fotballag. Årsmøtet velger 5-7 personer som utgjør styret. Dette styret skal vise mangfold når det gjelder representasjon.

NSA skal bistå sine medlemsklubber med råd i forhold til daglig drift, i forholdet til media og ved å bistå som megler i eventuelle konflikter mellom supporterklubb og andre. Den viktigste oppgaven er likevel å jobbe for en voksende norsk supporterkultur der NSA fremstår som talerør for flere titalls supportere. Dette gir en betydelig tyngde i media og i forhandlinger med klubb og forbund. Det gir også en ekstra trygghet for den enkelte supporterklubb som vet de har en stor og seriøs organisasjon i ryggen.

NSA er ikke en supporterklubb for landslaget. Norges Fotballforbund ser imidlertid stor verdi i å ha en gruppe stående syngende supportere også på landskamper og har derfor tildelt NSA en billettkvote til fordeling blant NSAs medlemsklubber. NSA har derfor en landslagsgruppe for våre medlemmer der vi fordeler billetter til landslagets kamper.

NSA mener den beste måten å løse saker og konflikter er en konstruktiv dialog basert på en gjensidig respekt for partenes synspunkter.

Hvert år arrangerer NSA supporterseminar. Dette går over en hel helg og har som formål å gi medlemmene økt innsikt og kunnskap om hvordan en supporterklubb drives, samtidig som seminaret er en unik mulighet til å knytte kontakter i hele supporter-Norge.

NSA representerer mange tusen norske fotballsupportere fra over 40 forskjellige supporterklubber og ønsker å påvirke beslutningene som angår våre medlemmer. Vi har valgt å søke innflytelse ved å jobbe direkte mot de som bestemmer i norsk fotball og har kommet i en posisjon hvor våre synspunkter blir tillagt vekt når beslutninger tas. Ved å gjøre dette er vi ikke bestandig like synlige i media. Dette kan gå ut over troverdigheten vår blant supporterklubbenes medlemmer og er en balansegang det må tas hensyn til.

De som ikke er medlemmer i supporterklubber tilsluttet NSA, eller utøver sin virksomhet utenfor denne, har NSA ingen forpliktelser overfor, og ønsker å forholde seg minst mulig til.

Medlemsklubber og kontaktpersoner
Supporterklubb Kontaktperson Epost
3050 Beate Ørjansen beate@3050web.no
Bastionen Morten Haugen mort.haugen@gmail.com
BB Bergen Stig Helsing stig@bataljonen.no
BB Øst Harald Bonaventura Borchgrevink
B-Gjengen Morten Seland morten@b-gjengen.com
Blåhvalane Jan Richard Marthinsen Jan.Richard.Marthinsen@basf.com
Blåsarane Anders Hasund anders.hasund@hotmail.com
Briskebybanden Tommy Finstad
Followers Ukjent postmaster@followers.nu
Fosseberget Alf Ingar Fremstad leder@fosseberget.no
Fossefallet Tommy Kvam tommy@fossefallet.net
Fusk Peder Grundt
Gaukereiret Odd Erik Nygaard oddi.fly.svg@gmail.com
GLIS Jan Ivar Pettersen landskamp@glimtsupporter.com
GodsetUnionen Thor Arne Hanssen Guleder@godsetunionen.com
Isberget Alf Edvard Masternes alfedvard@isberget.no
Isberget – Oslo Arne Jonny Johnsen arne@isberget.no
KFL Ståle Nordhagen Styret@kanari-fansen.no
KIL Supporterklubb Thomas Ramstad ramstad.thomas@gmail.com
Kjernen Sveinung Groven Kjernen.com/landskamper
Klanen Steffen Moe Angell steffen.moe@hotmail.com
Kråkevingen Roy K. Nilsbakken roy@kraakevingen.no
Maakeberget Herr og Fru Flesjå flesjaa@online.no
Oddrane Dag Harald Johansen dag.harald.johansen@gmail.com
Plankehaugen Linda Gulbrandsen linda.m@gmail.com
Rallarberget Frank Rulnes
Saftkokaradn Odd Martin Stigen stigen75@hotmail.com
Skeidoksene Kim Aarli Larsen
Stabæk Support Bjørnar Posse Sandboe posse@stabaek.no
Stimen Florø Jon Håvard Strømsnes florostimen@gmail.com
Strømmen Greyhounds Steinar Norrøne s.norrone@hotmail.com
Steinberget Aase Elise Geithung aaseelise@hotmail.com
Stormen Anita anita@stormensupport.no
Tigerberget Torgrim Rygnestad iduus_82@live.no
Tornekrattet Ståle Fagervik stale.fagervik@vestbyskolen.no
Ultras 1814 Bjørnar Posse Sandboe posse@www.fotballsupporter.no
VikingHordene Markus styret@vikinghordene.no
Ørneredet Ray Olaussen

Ser du noe feil i lista? Send en mail til posse@www.fotballsupporter.no

OBS: Denne artikkelen ble opprinnelig skrevet av NSAs styre i 2005. Den er publisert på nytt på NSAs nettsider med omtrentlig publiseringsdato siden innholdet fortsatt er relevant.

Medlemsklubbene i Norsk Supporterallianse ble i løpet av sesongen 2005 presentert for opptil flere krav om erstatning etter påståtte ødeleggelser på bortefeltet. Det er liten tvil om at norsk fotballklubber har bedre ting å bruke pengene på enn å erstatte ødelagte seter og annet, men gjestende supporterklubb er neppe det riktige stedet å sende regningen. Selv om den juridiske vurderingen som er innhentet rimelig tydelig forteller at supporterklubbene ikke har noe kollektivt ansvar for ødeleggelser på bortefeltet, er også gjestende supporterklubb avhengig av godt samarbeid med arrangørklubbene. Det vil virke preventivt på flere måter dersom supporterklubbene klart gir uttrykk for at ødeleggelser og hærverk ikke er ønsket praksis, heller ikke på borteturer.
Utgangspunktet er en juridisk vurdering foretatt for Klanen etter et krav om erstatning etter ødeleggelser ved kamparrangement på bortebane. Kravet ble senere frafalt. Vurderingen er av stor betydning også for øvrige supporterklubber og NSA.

Read More

Siste nyheter

Denne nettsiden deler ikke din informasjon med andre.

Det betyr at du ikke kan dele artikkelen med et enkelt trykk på sosiale medier. Men vi håper at du setter pris på innholdet, og deler på Twitter og Face på gamlemåten, ved å kopiere adressen. Takk for ditt engasjement og ha et trivelig privatliv.